febra este un simptom al multor afecțiuni de bază. Este răspunsul organismului la infecție, dar poate provoca disconfort. Două opțiuni obișnuite de vânzare (OTC)-antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) și acetaminofen-pot ajuta la reducerea febrei unei persoane.
Centrele pentru controlul și prevenirea bolilor (CDC) definește febra ca orice temperatură la 100,4ºF (38ºC) sau mai mare.
Un febră este răspunsul sistemului imunitar la boală. Este o încercare de a ucide viruși și bacterii prin creșterea temperaturii organismului cu câteva grade.
În timp ce este un proces natural, poate fi incomod și devine periculos dacă temperatura unei persoane devine prea mare.
Medicamentele pentru febră nu tratează starea de bază care provoacă febra, dar pot ajuta la reducerea acesteia și a altor simptome ale bolii.
Persoanele care sunt însărcinate ar trebui să consulte un medic înainte de a lua Medicamente OTC pentru febră. Părinții și îngrijitorii ar trebui să consulte, de asemenea, un medic înainte de a administra orice medicamente unui reduslim farmacia dona copil.
Acest articol prezintă medicamentele disponibile pentru a trata febra acasă. De asemenea, discută când trebuie să solicitați asistență medicală.
Următorul tabel oferă o imagine de ansamblu generală a medicamentelor pe care o persoană le poate lua pentru a trata febra. Oamenii ar trebui să verifice întotdeauna eticheta de medicamente.
nume generic |
nume de marcă |
Doza pentru adulți |
Efecte secundare |
IBUPROFEN |
MOTRIN sau Advil |
1–2 200 mg comprimate la fiecare 4–6 ore, cu un maxim de 1.200 mg pe zi |
• constipație • gaz • balonare • diaree • amețeli • nervozitate • sună în urechi • greață • vărsături |
naproxen |
aleve |
1–2 220 mg comprimate la fiecare 8–12 ore, cu maximum 660 mg pe zi |
• gaz • Constipație • Dizziness • Dureri de cap • Excesiv Sete • somnolență • Dizziness • Lighthedness • Simptome de răceală • Apelarea la urechi • Dificultate cu somnul • Probleme de auz • O senzație de arsură sau furnicături la picioare și brațe |
aspirină (rezistență regulată) |
Bayer |
1–2 325 mg comprimate la fiecare 4 ore sau 3 tablete la fiecare 6 ore, cu maximum 4.000 mg pe zi |
• Greață • Arsuri la stomac • Vărsături • Dureri la stomac |
Acetaminofen |
TYLENOL |
500 mg sau 1.000 mg la fiecare 4–6 ore, cu maximum 4.000 mg pe zi |
Efectele secundare sunt rare, dar unele persoane pot fi pot Experimentați o reacție alergică |
ibuprofen
ibuprofen este un tip de AINS vândut sub mai multe nume de marcă, inclusiv Advil și Motrin. Este o formă de acid propionic și poate ajuta la reducerea febrei, precum și a altor simptome, cum ar fi durerea.
În funcție de doză, o persoană poate obține ibuprofen OTC la magazine și farmacii sau prin intestine. Vine sub diverse forme, inclusiv tablete sau capsule.
Un articol din 2022 observă că persoanele din al treilea trimestru de sarcină nu ar trebui să ia ibuprofen.
copiii pot lua ibuprofen, dar părinții și îngrijitorii ar trebui să vorbească cu un pediatru înainte de a le oferi medicamentele .
Efecte secundare
Efectele secundare pot include:
- Constipație
- GAS
- Bloat
- Diarea
- Dizziness
- Simțiți nervos
- Sunând în urechi
Poate provoca, de asemenea Greață și vărsături.
Aflați mai multe despre ibuprofen.
naproxen
naproxen este un alt tip de AINS, vândut în mod obișnuit sub numele de marcă Aleve. Similar cu ibuprofenul, este o formă de acid propionic și poate trata simptome suplimentare, altele decât febra.
O persoană poate lua naproxen sodiu ca tabletă sau capsulă. Formularele lichide sunt disponibile pentru copiii mai mici, deși un părinte sau îngrijitor ar trebui să discute mai întâi cu medicul copilului.
persoanele care se află în al treilea trimestru de sarcină nu ar trebui să ia naproxen.
Efecte secundare
Efectele secundare pot include:
- Gas
- Constipație
- Dizziness
- Durere de cap
- Sete excesivă
- somnolență
- Dizziness
- Lighthedness
- Simptome ale unei răceli
- Sunând în urechi
- Dificultăți de somn
- Probleme de auz
- O senzație de ardere sau furnicături la picioare și brațe
Aflați mai multe despre naproxen.
aspirină
aspirina este o altă formă comună de AINS care constă din salicilați acetilate. Un nume comun de marcă este Bayer. Acest medicament vine în mai multe formule diferite, inclusiv rezistență regulată și diferite forme, cum ar fi tabletele.
Îngrijitorii nu ar trebui să dea aspirină copiilor sau adolescenților fără să consulte mai întâi un medic. Un articol din 2022 notează o asociere între a lua aspirină și dezvoltarea sindromului Reye, care poate fi fatală.
Persoanele care sunt însărcinate ar trebui să vorbească cu un medic înainte de a lua aspirină.
efecte secundare
Efectele secundare includ:
- greață
- arsuri la stomac
- Vomiting
- Durere de stomac
Aflați mai multe despre aspirină.
acetaminofen
acetaminofen, vândut în mod obișnuit sub numele de marcă Tylenol, este un agent analgezic și antipiretic non-opioid pentru a trata durerea și febră. Companiile adaugă adesea acetaminofen la alte medicamente care tratează alergii, răceli, gripă și alte afecțiuni medicale.
Acetaminofen este disponibil OTC sau ca rețetă.
Pentru adolescenți și adulți, acesta vine în mod obișnuit sub formă de tablete și capsule. Copiii mai mici pot fi capabili să o ia într -o formă lichidă, dar îngrijitorii ar trebui să vorbească mai întâi cu un pediatru.
Efecte secundare
Serviciul Național de Sănătate al Regatului Unit (NHS) afirmă că efectele secundare sunt rare la adulți și copii dacă o persoană ia doza corectă.
Cu toate acestea, în cazuri rare, o persoană poate experimenta o reacție alergică.
Precauții
În unele cazuri, AINS pot duce la efecte adverse grave, inclusiv probleme care afectează ficatul, inima și circulația sângelui.
în comparație cu rețeta- Medicamentele de rezistență, AINS OTC provoacă de obicei mai puține efecte secundare.
acetaminofenul poate duce la insuficiență hepatică sau alte probleme cu ficatul.
Persoanele pot experimenta, de asemenea, o reacție alergică la medicamentele de reducere a febrei. Oamenii ar trebui să solicite ajutor medical dacă experimentează:
- Rash
- inflamat, decojire sau blistering Skin
- voce hoarse
- Dificultate înghițirea
- Dificultate respirație
- umflarea feței, a limbii, a gâtului, a buzelor, a mâinilor, a picioarelor, a ochilor, a picioarelor inferioare sau a gleznelor
O persoană ar trebui să ia medicamente pentru reducerea febrei doar după cum sfătuiește un profesionist medical.
Cum să ia medicamentul
Există mai multe formule de AINS și acetaminofen cu doze diferite. O persoană ar trebui să urmeze instrucțiunile de pe ambalaj și să acorde atenție numărului maxim de doze permise în 24 de ore.
Când tratează o afecțiune de bază, o persoană ar trebui să urmeze recomandările medicului cu privire la cât de mult să ia și când să o ia.
O persoană ar trebui să fie atentă și la alte medicamente care pot conține Acetaminofen. Companiile îl amestecă adesea cu alte ingrediente pentru a crea medicamente OTC pentru răceli, gripă și alte probleme.
Poate o persoană să ia acetaminofen și AINS în același timp?
O persoană poate lua acetaminofen și ibuprofen în același timp.
Aflați mai multe despre acetaminofen și ibuprofen.
Alte opțiuni pentru a trata febra
O persoană poate constata că anumite remedii la domiciliu pot ajuta la reducerea febrei. Alte opțiuni includ:
- Resting
- Luând băi călduroase
- Bea multor lichide
- Purtând haine libere
O febră se rupe atunci când temperatura unei persoane scade sub 100,4ºF (38 ° C), dar este posibil să se simtă rău din cauza stării de bază. Renunțarea la febră poate ajuta la ameliorarea unor simptome și să ajute oamenii să se simtă mai bine în general.
Aflați mai multe
Aflați mai multe despre tratarea febrei:
- Cum să reduceți febra
- Sfaturi de tratament pentru ruperea febrei
- Care sunt cele mai bune remedii la domiciliu pentru febră?
- Cum să reduceți febra la bebeluși
Când să contacteze un medic pentru febră
O persoană ar trebui să solicite ajutor medical dacă nu este în măsură să scadă febra pe cont propriu sau dacă suspectează o afecțiune de bază mai gravă. De asemenea, ar trebui să contacteze un medic dacă:
- O persoană experimentează agravarea simptomelor
- Au un sistem imunitar slăbit
- ajung la o febră de 104 ° F (40ºC) sau mai mare
- Sunt preocupați de febră la un copil sau mai mare adult
Rezumat
O persoană poate lua AINS și Acetaminofen pentru a ajuta la tratarea febrei acasă. Aceste medicamente pot ajuta, de asemenea, la tratarea simptomelor suplimentare, cum ar fi durerea.
O persoană ar trebui să consulte un medic dacă febra lor durează mai mult de câteva zile, provoacă simptome suplimentare sau nu coboară cu medicamente.
- Boli /bacterii infecțioase / VIRUSE
- Farmacie/Farmacist
Știri medicale astăzi au orientări stricte de aprovizionare și se bazează doar din studii revizuite de la egal la egal, instituții de cercetare academică și reviste medicale și asociații. Evităm să folosim referințe terțiare. Legăm surse primare – inclusiv studii, referințe științifice și statistici – în cadrul fiecărui articol și le enumerăm, de asemenea, în secțiunea Resurse din partea de jos a articolelor noastre. Puteți afla mai multe despre cum ne asigurăm că conținutul nostru este exact și actual citind politica noastră editorială .